Autor: Zuzana Múdra

Bezzubadlovka

Na internete sa objavujú ponuky na predaj rôznych variantov „Bitless Bridle“ inšpirovaných patentovanou Dr. Cook Bitless Bridle , resp. „Spirit Bridle“ objaviteľa Bitless Bridle Allana Bucka. Výhodou takéto uzdenia je efektívne ovládanie koňa BEZ BOLESTI.  Ponúkané výrobky často konštrukčne a materiálovo negujú princípy tohto typu uzdenia. Aby kone benefitovali z toho, že nemajú v hube kus kovu, prostredníctvom ktorého ruka jazdca pôsobí na kútiky, jazyk či podnebie, pozrime sa  ako Bitless Bridle (v skratke BB, doslovne bezzubadlová uzda, nazývaná bezzubadlovka, u našich západných susedov bezudidlovka)  vyzerá a funguje.

Je všeobecne známou pravdou, že priemer materiálu je nepriamo úmerný ostrosti jeho pôsobenia. Ťažká taška prehodená cez plece sa nesie oveľa príjemnejšie, ak je popruh pevný a široký ako taška rovnakej hmotnosti s tenkým popruhom. Prečo by to malo byť v prípade bezzubadlovky inak?

Nánosník - detailPôsobenie nánosníka môžeme prirovnať k pôsobeniu popruhu neseného nákladu na našu kľúčnu kosť. Jeden z hlavných ovládacích prvkov BB nesmie byť úzky ani tenký,  ovinutý drsným nepoddajným materiálom alebo vyplnený kovovou konštrukciou. Naopak, pre welfare koňa sú kľúčové dostatočná hrúbka a masívnosť nánosníka. Vtedy je výsledkom pôsobenia jazdcovej ruky tupý tlak na nosnú kosť. Ak kôň reaguje na tlak nánosníka bezzubadlovky prehnane, je dobré ho zmäkčiť napr. barančekom.

 

???????????????????????????????Nátylník, na ktorý oťažami jazdec pôsobí nepriamo, ale výraznejšie ako pri klasickej uzde, je uložený na citlivom mieste, kde sa chrbtica pripája k lebke.  Väzy a kĺby tu nie sú chránené svalmi, preto pri použití tenkého  =  ostrého nátylníka hrozí ich zranenie.   Na tomto mieste je potrebné zmieniť sa aj o dostatku miesta pre uši koňa, krátka čelenka môže spôsobiť koňovi nepríjemný tlak a jazdcovi horúce chvíle.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKríž, ktorý BB výrazne odlišuje od ostatných typov bez zubadlového uzdenia, by mal byť buď súčasťou nátylníka alebo položený na ňom.  Jeho funkciou je otáčanie konskej hlavy prostredníctvom TLAKU na žuchvu protiľahlú k ťahajúcej oťaži. Tlak, ako už bolo spomenuté, aby bol pre koňa príjemný, musí byť tupý. Tenký ostrý materiál je na takýto účel nepoužiteľný.

 

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Krížové oťaže HLADKO kĺžu cez postranné veľké krúžky, aby aj jemný signál jazdcovej ruky bol pohotovo prenesený na konskú hlavu. Z dôvodu zaistenia promptného povolenia tlaku sa prekríženie vedie stredom ťažkého primerane veľkého kovového krúžku.    (Tento prvok na Bitless Bridle Dr. Robina Cooka chýba.)

 

Používanie bezzubadlovky je pre koňa príjemné a zrozumiteľné len vtedy, ak uzda spĺňa kritériá masívnej,  a v kritických miestach dostatočne hrubej konštrukcie. Ak sú jej časti vyrobené z tenkého materiálu, spôsobuje každé prudšie potiahnutie oťaže koňovi nepríjemný rezavý pocit až bolesť. Mnohí budú argumentovať, že záleží na jazdcovej ruke. S tým sa nedá nesúhlasiť. Tvrdá, necitlivá ruka otupí časom každého koňa nezávisle od používaného typu uzdenia. Aj preto je masívna BB vhodná pre začiatočníkov. Svojimi nie vždy jemnými pohybmi rukou neubližujú konskej hube, tupý tlak rozložený do hrubého nánosníka a širokého nátylníka spôsobí oveľa menej škody.

 

 

Comments are closed.

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.